تاریخچه

اداره انتشارات و نشریات علمی پژوهشی دانشگاه در یک نگاه

هدف انتشارات دانشگاه، تقویت روح تحقیق و تتبع در زمینه‌های علمی، تخصصی و فرهنگی و تشویق خبرگان این حوزه، از طریق انتشار ماحاصل تحقیقات و مطالعات آنها به صورت کتاب، تحت عناوینی چون تصنیف، تألیف، ترجمه و . . . به منظور تسهیل ارتقای سطح علمی افراد مرتبط، همچنین توزیع گسترده این آثار با قیمت مناسب و عادلانه است.

نشر تحقیقات و تتبعات جدید و معتبر به زبان فارسی و یا سایر زبان‌ها، ترجمه و تألیف و نشر کتب جدید مرجع به طور اعم و راهنماها، لغت‌نامه‌ها، مجموعه‌ها، اصطلاحات علمی، کتابشناسی‌ها، تصحیح و نقد متون علمی، انجام دادن امور پشتیبانی در نشر مجلات، از جمله دیگر وظایف حوزه انتشارات دانشگاه می‌باشد.

 

تاریخچه

چاپ کتاب در دانشگاه ترتیب دبیر شهید رجائی، از سال 1376 و با چاپ کتاب «PSpice و تحلیل مدارهای الکتریکی» تألیف دکتر امیر مسعود سوداگر آغاز شد. البته چون در آن زمان دانشگاه دارای مجوز  انتشارات نبود، این کتاب به سفارش دانشگاه و توسط انتشارات سیما به زیور طبع آراسته شد.

مجوز انتشارات دانشگاه در زمستان 1378 اخذ گردید و نخستین کتابی که با مجوز دانشگاه به چاپ رسید، کتاب «طراحی سیستم های مکانیکی و الکتریکی در ساختمان» بود. این کتاب با ترجمه مهندس عبدالرضا دیوسالار در زمستان سال 1379 چاپ شد. از آن موقع تاکنون بیش از 150 عنوان کتاب توسط انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی به چاپ رسیده است.

اداره انتشارات و نشریات علمی پژوهشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی در کنار چاپ کتاب اقدام به انتشار نشریاتی نیز نموده است. نخستین نشریه چاپ این اداره «فناوری آموزش» نام دارد که اولین شماره آن در پاییز سال 1385 به چاپ رسید. این نشریه پس از تلاش فراوان موفق گردید که در پاییز سال 1387 درجه علمی پژوهشی را از وزارت علوم تحقیقات و فناوری کسب نماید.

پس از این نشریه برخی از دانشکده­ها نیز اقدام به چاپ نشریاتی نمودند. در حال حاضر بیش از 10 نشریه به طور مستقل یا مشترک با سایر دانشگاه­ها توسط این حوزه منتشر می­گردد. این نشریات عموماً دارای امتیاز علمی پژوهشی بوده یا در حال اخذ این مجوز می‌باشند.

 

چشم‌انداز

انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی تلاش دارد تا ضمن ارتقای وضعیت موجود، نقش مؤثر خود را با توجه به پتانسیل‌های دانشگاه در امر انتشار کتب و نشریات علمی پژوهشی، در سطح ملی و فراملی ایفا نماید. لذا با برنامه‌ریزی در ابعاد مختلف و تلاش برای توسعه فیزیکی، این مهم را در سر لوحه اهداف خود قرار داده است. بالا بردن سطح کیفی محصولات این حوزه، افزایش روزافزون توزیع‌کنندگان کتب به منظور خودکفایی کامل این بخش از بودجه دانشگاه، شرکت در نمایشگاه‌های مختلف استانی، ملی و بین‌المللی کتاب، توسعه و ساماندهی نشریات علمی و پژوهشی، تلاش برای نمایه‌سازی نشریات در پایگاه‌های معتبر علمی و در کنار آن، کوشش برای دریافت مقالات از سایر کشورها برای چاپ در نشریات دانشگاه، از جمله برنامه‌های در حال اجرای این حوزه بوده، که افقی روشن را پیش‌رو قرار داده است.

 

مدیران مسئول انتشارات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی از آغاز تا کنون

 

 
 
 
 دکتر غلامحسن پایگانه از 1376 تا 1382
 

 

 

 

   
 
دکتر محمد غفرانی از 1382 تا 1387
 

 

 

 

   
 

 دکتر علیرضا ذاکری از 1387 تا 1392

 
 

 

   
 
دکتر فرامرز آشنای قاسمی از 1392 تا 1399
 
 

 

   
 
دکتر علی شرقی